The Plastic People of the Universe + Filharmonie Brno - Co znamená vésti koně (2017) - CD+DVD

Tip
350 Kč
Momentálně nedostupné
CD, DVD, LP
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení

Kolekce deseti skladeb z pera Mejly Hlavsy, Vratislava Brabence a Pavla Zajíčka, která nakonec vyšla v roce 1983 i v Kanadě, se po mnoha letech dočkala symfonického zpracování s Filharmonií Brno. Záznam tohoto unikátního spojení z koncertu v brněnském SONO Centru 17.listopadu 2015 nyní vydává label Indies Happy Trails na CD, doplněný o bonusové DVD pod názvem The Plastic People of the Universe & Filharmonie Brno - Co znamená vésti koně.
Kapela nahrávku pokřtila v sobotu 1. dubna 2017 na akci Vzpomínka na Mejlu, věnované nedožitým 66. narozeninám Milana „Mejly" Hlavsy v brněnském klubu Metro Music Bar.Vydavatel: Indies Happy Trails, Jiří Pichl - Agentura Wap Doo Wap
Datum vydání: 1.4.2017
Katalogové číslo: MAM738-2

Detailní informace

Detailní popis produktu

Navodit dojem u špiclujících StBáků, že se kapela rozpadla, dvakrát odložit tajný koncert a nakonec v den premiéry změnit sál a dát konspirativně instrukce fanouškům, kam dorazit. To je jen krátký výčet peripetií, které musela v letech 1980-81 tehdy zakázaná kapela The Plastic People of the Universe absolvovat, aby mohla odehrát svůj nový program pod názvem Co znamená vésti koně.

Kolekce deseti skladeb z pera Mejly Hlavsy, Vratislava Brabence a Pavla Zajíčka, která nakonec vyšla v roce 1983 i v Kanadě, se po mnoha letech dočkala symfonického zpracování s Filharmonií Brno. Záznam tohoto unikátního spojení z koncertu v brnnském SONO Centru 17.listopadu 2015 nyní vydává label Indies Happy Trails na CD, doplněný o bonusové DVD pod názvem The Plastic People of the Universe & Filharmonie Brno - Co znamená vésti koně. Kapela nahrávku pokřtila v sobotu 1. dubna 2017 na akci Vzpomínka na Mejlu, věnované nedožitým 66. narozeninám Milana „Mejly" Hlavsy v brněnském klubu Metro Music Bar.

„Plastic People už dříve uvedli orchestrální verze svých zásadních děl z konce sedmdesátých let Jak bude po smrti a Pašijové hry velikonoční. Teď tedy logicky došlo na třetí a poslední dokončenou práci skladatelsko-textařského tandemu Milan Hlavsa – Vratislav Brabenec, koncertně předtím zahranou jen jedenkrát, 15. března 1981,“ popisuje manažer kapely a zároveň producent alba Jiří Pichl.
Orchestrální podoba Co znamená vésti koně měla premiéru v Brně v roce 2014 a hudebníci ji ještě zopakovali v pražském Divadle Archa. Následující rok se Plastici s Filharmonií Brno k projektu vrátili a 17. listopadu 2015 zahráli program v brněnském Sono Centru u příležitosti oslav státního svátku. A z tohoto večera nahrávka pochází. Oproti koncertům v roce 2014 došlo k personálním změnám: dirigentem byl Pavel Šnajdr, skupinu posílil hostující violoncellista Josef Klíč a vystoupení se už nezúčastnili Jiří Kabeš a Joe Karafiát, kteří se později rozhodli pokračovat v jiném složení pod názvem PPU / New generation.

„Koně“ jsou podle autora symfonických aranžmá a hudebního režiséra projektu Michala Nejtka  zřejmě vrcholem spolupráce dvojice Hlavsa / Brabenec. „Ale také nejodvážnějším exkursem do oblastí rockem málo probádaných. Jako by kapela v nejtěžším období své existence, kdy už v podstatě nebylo možné veřejně ani soukromě hrát, reagovala na situaci vnitřním exilem a útěkem od rockového ducha i rockové matérie: nedovolíte-li nám hrát písničky, uděláme oratorium,“ popisuje Nejtek.
Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová navíc doplňuje, že koncert a nahrávka nové orchestrální verze je jakýmsi druhým životem legendární skladby i kapely, s časovým odstupem a určeným pro daleko širší, i klasicko-hudební publikum. „S úžasem objevujeme kvalitu muziky, která si podobné ambice v době svého vzniku určitě nekladla. Ideální titul pro Filharmonii Brno, která byla vždy otevřená kvalitním hudebním přesahům,“ míní Kučerová.
Vznik původního projektu Co znamená vésti koně, dodnes provázejí legendární historky. Nové písně zkoušeli Plastici od září 1980, koncem roku začali chystat koncert. „Na jedné straně jsme věděli, že po nás Státní bezpečnost jde jako slepice po flusu, na druhé straně nás omezovaly posměšky těch, kteří si plně neuvědomovali, v jaké době žijí, a považovali naše opatření za přehnaná,“ vzpomínal Ivan Jirous.
Ani při partyzánské činnosti neztráceli humor: v rámci spiklenecké rafinovanosti Jirous v hospodě U dvou slunců zinscenoval hádku, aby Státní bezpečnost získala dojem, že se Plastic People rozpadli: „Rozdali jsme si to s Vráťou proti Mejlovi naostro a tak krásně jsme se do toho vžili, že jsme chvílemi zapomínali, že je to jen vysoká hra. A vlasatci, kteří nás s úžasem poslouchali – řvali jsme na celou hospodu – , přicházeli k našemu stolu se slzami v očích, že se nemůžeme rozpadnout, to že by už tady nebylo nic. Vráťa odpovídal, že s fízlama v jedný kapele hrát nebude, já jsem opakoval, ať jim dělá manažera Obzina atd. Samozřejmě toho, že se Plastici rozpadli, byla hned plná Praha. My jsme se v klidu chystali na vystoupení.“

The Plastic People of the Universe vystupují od roku 2016 v sestavě:

Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr. a David Babka.

Co znamená vésti koně
The Plastic People of the Universe & Filharmonie Brno (17. listopadu 2015, Sono Centrum, Brno)
hudba: Milan Hlavsa a Michal Nejtek
texty: Vratislav Brabenec a Pavel Zajíček (skladba Samson)
orchestrální aranžmá: Michal Nejtek
dirigent - Pavel Šnajdr
 
Seznam skladeb:
 
1. Co znamená vésti koně – 5:13
2. Slovo má na buben – 6:47
3. Samson – 5:35
4. P.F. – 4:58
5. Májová – 6:42
6. Delirium – 6:02
7. Fotopneumatická paměť – 7:24
8. Rozvaha neuškodí ani kuřeti – 6:07
9. Mše - 4:35
10. Osip (Modlitba za Osipa Mandelštama) – 13:43
 Přídavek:
11. Kanárek (Milan Hlavsa / Petr Lampl) – 5:55
 

Vratislav Brabenec – altsaxofon (10), sólový hlas (1, 3, 10, 11), sbor
Josef Janíček – klávesy, sólový hlas (2, 3, 5, 6, 7, 8, 11), sbor
Eva Turnová – baskytara, sólový hlas (2, 7, 9), sbor
Jaroslav Kvasnička – bicí, sólový hlas (2, 4), sbor

hosté:
Michal Nejtek – klávesy (4, 8), theremin (9), sólový hlas (1, 4), sbor
Josef Klíč – violoncello, sbor

Filharmonie Brno

dirigent – Pavel Šnajdr

Producenti koncertu:
Jiří Pichl – Agentura Wap Doo Wap
Lucie Sýkorová – Filharmonie Brno, manažerka orchestru pro ČR a MHF Špilberk (www.filharmonie-brno.cz)

Pořadatel koncertu: Sono Centrum, Brno

Ozvučení koncertu a zvukový záznam: Radek Odehnal a Marek Ryšavý – (ROsound Company, Brno)
Zvukový mix: Petr Kaláb (studio BeLoud, Praha), duben – květen 2016, únor 2017
Mastering CD a DVD (stereo, 5.1): Petr Kaláb (studio BeLoud, Praha) – únor 2017
Hudební režie: Michal Nejtek

Kompletace a authoring DVD: Petr Ryšavý, Miroslav Máca, Jiří Pichl

Producent: Jiří Pichl – Agentura Wap Doo Wap
Výkonný producent: Jiří Pichl, Jaromír Kratochvíl

Redakční úprava textové části bookletu: Jaroslav Riedel, Jiří Pichl
Fotografie: Zbyněk Maděryč, Jiří Pichl, Ondřej Němec (černobílé foto z roku 1981)

Cover: Jan Zuziak, 2017
Grafická úprava: Jakub Stejskal, 2017

Kredity k bonusovému DVD:

Co znamená vésti koně (obrazový záznam koncertu)
Režie: Břetislav Rychlík, Hlavní kamera: Jiří Kovář
Hudba: Milan Hlavsa a Michal Nejtek
Texty: Vratislav Brabenec a Pavel Zajíček (skladba Samson)
Účinkují:
The Plastic People of the Universe
Hosté: Michal Nejtek, Josef Klíč
Filharmonie Brno
dirigent: Pavel Šnajdr
© Česká televize, 2015

Co znamenalo vésti koně (dokumentární film)
Režie: Břetislav Rychlík, Kamera: Jiří Kovář
© Česká televize, 2015

CD+DVD: MAM 738-2

Co znamená vésti koně - The Plastic People of the Universe & Filharmonie Brno (ukázka z DVD)

Modlitba za Osipa Mandelštama - The Plastic People of the Universe & Filharmonie Brno, 12.9.2019